Povinné Zimní Pneu

Pneuservis

Zimní pneumatiky se staly povinností

Jedinečná akce na Pneu Matador tel. 257 222 221

S námi ušetříte. Ceník pneuservisu.

Od 1. listopadu 2011 jsou zimní pneu povinné.


Pneuservis
Od 1. listopadu 2011 jsou zimní pneumatiky povinné.

Zimní pneumatiky se staly povinností.

 • Povinnost používání zimních pneumatik vyplývá ze sbírky nového č. 133 / 2011, konkrétně § 40a.
§ 40a

Provoz vozidel v zimním období

(1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N 2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik 18a), a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

(2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí

 • Zákon v § 40a hovoří o datu nutnosti použít zimní pneumatiky a to od 1. 11. do 31. 3. Dále také v bodu a) konkrétně označuje pokud
a)se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
 • až sem je výklad scela jasný ale následuje bod b) který poněkud nekonkrétně hovoří o situaci kdy je povinností použit zimní pneumatiky.
.....b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N 2 ) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik ...."
 • Ale nikdo vám neřekne kdy a kde tato situace může nastat. Nastane-li však že vás po 1. listopadu zastihne sníh na silnici a vy budete mít stále obuty letní nebo nevyhovující zimní pneumatiky (méně jak 4 mm atd.)je odpovědností každého řidiče se všemy následky předvídat tuto situaci a riskujete ne jen postih od policie ale také v případě nehody krácení pojistného plnění od pojišťovny.

Předpokládejme že v případě nehody na sněhu či námraze je zjištěno nevyhovující zimní obutí.

 • V případě takovéto nehody zcela jistě dostanete pokutu od Policie a pojištovna s největší pravděpodobností výrazně zkrátí plnění. V nejhorším případě zcela odmítne plnit způsobenou škodu (to se dnes již zcela běžně děje při zjištění alkoholu při jízdě a způsobené škodě)

  Předpokládejme že toto riziko hrozí jak z povinného ručení tak z havarijních pojistek. Je pravdou že nelze předvídat chování pojišťoven v takovýchto případech. To ukáže až čas a konkrétní případy. Přesto v takovýchto případech to mohou býti dosti velké částky vysoko převyšující riziko výjezdu nebo pokračování jízdy na nevyhovujích zimních či letních pneumatikách. O možnosti trestního stíhání při způsobené újmě na zdraví s přitěžující okolností ani nemluvě. Dle tohoto zákona vyplívá povinnost předvídat stav vozovky a plně tuto situaci nechává na řidiči.
 • Je na každém řidiči aby se choval zodpovědně k sobě a přepravovaným osobám ale také musime být především zodpovědní k ostatním účastníkům provozu. Zimní pneumatiky zcela jistě přizpívají k větší bezpečnosti v zimním období.
To si zcela jistě vyzkoušel každý řidič, který vyjel na zasněženou silnici s letními pneumatikami.

Kompletní pneuservisní služby

 • Prodej pneumatik a disků všech osobních i dodávkových automobilů
 • Kvalitní a přitom cenově výhodné pneumatiky od světoznámých firem Michelin, Dunlop, Barum, Matador, Goodyear, Continental, Pirreli.
 • Naše nabídka nabízí nepřebernou nabídku pneumatik od střední až po top kvalitu všech rozměrů i typů.
 • Prodej elektronových disků.
 • Prodej disků plechových
 • Prodej bezpečnostních i kolových šroubů.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku?

 • Další informace vám rádi poskytneme na adrese


  CP servis
  Plzeňská 221/130 Praha 5 Motol
  nebo zavolejte na tel.
  257 222 221 (Kancelář,dílny,prodejna)
  602 236 623